Uważne jedzenie to sprzymierzeniem każdej diety odchudzającej

Uważne jedzenie to sprzymierzeniem każdej diety odchudzającej
 1. Raz w tygodniu, a może i częściej ćwicz „uważne” jedzenie: Siadając do stołu, założ, że nie rozmawiasz, nie czytasz, nie ogladasz telewizji. Całą uwagę skup na jedzeniu. Jedz, jakbyś jadł wszystkimi zmysłami, a ta przesada służy tu tylko temu, żeby ci przypomnieć, że mamy więcej zmysłow niż pięć, a i z tych pięciu rzadko robimy użytek. Nie pochłaniaj jedzenia. Smakuj. Smakuj jakbyś smakował życie. Smakuj życie jakbys smakował jedzenie.
 2. Jedząc uważnie, jesz wolniej, gryziesz dokładniej, połykasz spokojniej, zjadasz mniej, najadasz się bardziej. Oczywiście poprzedź to świadomym wyborem tego, co jesz. Takie jedzenie stanowi podstawę „diety mentalnej”, ktora kładzie nacisk na redukcję stresu jako głownego czynnika zaburzeń żywienia.
 3. Uważne jedzenie nie ma nic wspólnego z tym całym gałasme wokół jedzenia, który obserwujemy we wszelkich mediach. Nie, nie chodzi o to, żeby kupować, przygotoywac, gotować, zachywac siebie – resztę świata – udoskonalać, inaczej mówiąc, wymyślać kolejna dyscyplinę do rywalizacji, oceniania, kwalifikowania i dyskalifikowania, frustracji i triumfalnej dominacji.
 4. Uważne jedzenie niewiele ma wspólnego z ilością i jakością pokarmu – uważne jedzenie jest bardziej o tym, JAK jesz niż CO jesz, choć oczywiście, oczywiście – trudno sobie wyobrazić jedzenie niczego.
 5. Uważne jedzenie zacznij od:
  • po prostu uświadom sobie, że teraz jesz – pijesz
  • nie, nie jest tak, że ten moment jest oczywisty i po prostu ci się należy
  • tak, może się zdarzyć, że podobnie, jak miliony innych ludzi, ty też znajdziesz się w sytuacji, w której nie będzie, co włożyc do ust
  • znajdź w sobie poczucie wdzięczności, za to, że jest jak jest
  • w tej wdzięczności – pobądź, przymknij oczy, podziękuj, jesli jesteś osobą religijną, dziękujesz sowjemu bogu, jesli jestes osoba nieteligijną – poczuj wdzięczność za tę chwilę i to, co ona ze sobą niesie
  • jakkolwiek zaczynasz ćwiczenie uważnego jedzenia, jedz i pij, smakując każdą milisekundę milikropli wody i miligrama chleba – UWAŻNE JEDZENIE ZACZYNA SIĘ W UMYŚLE I TAM SIĘ KOŃCZY, ZWALNIAJ WIĘC JEGO OBROTY, ZWŁASZCZA JEŚLI ILOŚC JEDZENIA MA DLA CIEBIE ZNACZENIE.
  • UWAŻNE JEDZENIE TO SPRZYMIERZENIEC KAŻDEJ DIETY ODHCUDZAJĄCEJ – NIE DA SIĘ ZJEŚĆ DUŻO, JEDZĄC POWOLI I SMAKUJĄC KAŻDY KĘS.